2021. május 23., vasárnap

Győri közlekedési javaslatok

Győr közlekedési fejlesztéseit két részre szedném, melyek nem függetlenek egymástól. Első körben a vasúti, majd a közúti fejlesztést veszem górcső alá.

Vasúti fejlesztések

Nem régiben (2021 év elején), egy nem hivatalos fórumon kiadták, hogy a győri polgármester szeretné a vasútat lesüllyeszteni a föld alá. Támogatom!
De egyben részletesebb, és összetettebb formában kívánom a témát körül járni.

Körvasút

A lesüllyesztés, és a folyamatos közlekedés biztosítása érdekében is, valamint a jövőbeni helyi, és távolsági közlekedés érdekében is érdemes ezt megvalósítani. De ha már úgy is fejlesztünk, akkor miért is ne tegyük a föld alá a vasútat? Bár költségesebb, viszont sok pozitívummal is jár. Ezeket majd lejjebb próbálom kifejtetni.

Viszont a legtöbb fejlesztés, még a süllyesztés nélkül is érdemes lehet megvalósítani. Ezeket F, mint felszíni megvalósítás és S, mint süllyesztett megvalósítás, és F/S, mint mindkét esetben való megvalósítási ajánlatot fogom jelölni.

A süllyesztés ca10 méter mélységig történne. Így, az 5,5 méter magas űrszelvény felett még marad hely folyóknak, gyalogos aluljáróknak, közműveknek.

A marcalvárosi és adyvárosi szakaszok, valamit a fő vonal déli (helyi közlekedés) két-két vágányát én távolságtartó formában vitelezném ki, így mindenhol, a két vágány közé kerülne a közös peron. Ez egyrészt az átszállásokat, másrészt az állomás elérhetőségét is javítja. Arról nem beszélve, hogy kiépíteni, és üzemeltetni is olcsóbb, mint az osztott peronos megoldásnál.


I ütem


Új rendező (F/S)


A Belvárosból, és Gyárvárosból kikerülne az Ipari parkba egy új, közös, akár gurítódombbal kombinált rendező



Mintegy 13 vágányos rendező is kialakítható. S mivel 2 km hosszan elnyúlik, így középen egy váltó körzet is kialakítható a jobb rendezés érdekében, és akár a gurítódomb becsatlakozásához is. Továbbá, a gurítódombhoz további vakvágányok is kialakíthatók, ha igény van rá.
Illetve konténer átrakó, és/vagy RoLa (teherautó szállító) rakodó is kialakítható igény esetén. Ezekhez teherautó parkolónak és konténer tárolónak is lenne hely. Ezekhez külön 2-4, akár vegyes felhasználású kialakított vágányokat is el tudok képzelni.
Valamint kocsimosó is kialakítható itt. 

Új vontatási központ (F/S)


Az új rendezőhöz, és az ipari parkhoz egy szervesen csatlakozó, helyben lévő vontatási központ (fűtőház, szerviz, gépmosó) kialakítása.



Ezzel együtt az AUDI-hoz és a volt ágyúgyár területére befutó iparvágányok csatlakozásának átalakítása, hogy az új rendezőre lehessen egyből ki- és behúzni a szerelvényeket. Ez akár két vágánnyal is kialakítható.
Valamint a vontatási központnál "mozdony parkoló" is kialakítható, továbbá az új fűtőháznál egy kis kapacitású mozdony és motorvonat szervíz is kialakítható.

Továbbá egy Hűtőház megálló kialakítása az új vontatás központnál.

Marcalváros megálló és delták (S)


A körvasút elengedhetetlen része a Marcalváros megálló és szakasz kialakítása a két delta között. Ezzel együtt a déli delta kialakítása.
A déli delta kialakítása teljes süllyesztetten kerülne kialakítása, és a felszíni opció esetén mindkét, süllyesztett üzem esetén csak Ménfőcsanak irányába lenne kialakítva a lejtő.
A delta és lejtő(k) kialakításához ideiglenes sínt kell lefektetni az M1 autópálya és Veszprémi szárnyvonal között, hogy legyen kellő hely.


A korábbi VEKE emelt szintű kialakításával ellentétben - első sorban a Lidl megépítése miatt -, süllyesztett kivitelben történne. Másod sorban pedig azért, hogy stimmeljen a többi - esetleges - süllyesztett résszel.
A VEKE Lidl helyére tervezett állomás helyett egy északibb kialakítást javaslok. Nem csak az elfoglalt terület miatt, hanem így a peron(ok) közvetlenül a már meglévő gyalogos aluljáróból is elérhetőek lennének. Valamint, a déli részen a két városrészt összekötő autóút melletti járdáról is.


Pápai úti megálló


Lényegében a mostani GySEV pályaudvar helyén egy megálló kialakítása, szintén gyalogos kapcsolattal, mind az északi (Pápai út), mind a déli (Orgona utca - Desseffy utca) végeken.

Újvárosi megálló + nyugati delta (S)


Ebben az ütemben megkezdődhet a nyugati delta, és a nyugati szakasz kialakítása, ahol az Újváros megálló is kialakításra kerülne. 

Az állomástól nyugatra egy váltókörzet létesülne, majd a két lejtő, Hegyeshalom, és Sopron irányába. Ezek kialakításához szükség lehet ideiglenes átkötésre a két irány között egy korábbi szakaszon.

Ideiglenesen - ha nem a felszíni körvasút kerül kivitelezésre - a delta északi és keleti vágányait lejtőre építeni, hogy a felszíni Győr állomás elérhető legyen.

Süllyesztett üzem esetén az új négy vágány a Rába alatt menne át.

Bevásárlóközpont (F/S)


Ménfőcsanak és Győr közé egy új megálló kialakítása a Tesco mögött.



Az állomás Győr felöli végéról egy gyalogút kiépítése a bevásárlóközpontig. Ménfőcsanaki oldalon pedig egy P+R felhúzása, mely az M1 autópálya, 83 autóút és Királyszéki út háromszögbe. Illetve ide is egy gyalogút létesítése.

A megálló után kezdődne a lesüllyedés, ha ez a megvalósítás kerül kivitelezésre.

Ménfőcsanak (F)


Itt több megálló kialakítása, ezzel a helyi közlekedést is tovább fejlesztve, és a jelenlegi település széli megálló helyett egy központibb megállót tenni meg elsődlegesnek.
Így összesen három megállója lenne Ménfőcsanaknak:
  • Ménfőcsanak felső
  • Ménfőcsanak
  • Ménfőcsanak alsó

II Ütem


Ménfőcsanak- Adyváros (F/S)


Győrszabadhegy megálló áthelyezése, és egy új megálló kialakítása Adyvárosnál.



A déli és keleti delta között kétvágányúsítás és elektromosítás szükséges.

Süllyesztés esetén a három fő út (Szent Imre út, Jereváni út, Fehérvári út), és egy kisebb forgalmi út (Pusztaszeri utca) szintbeli kereszteződése szűnne meg, és így a sorompónál állás is megszűnik, ezzel is javítva a közúti közlekedés folyamatosságát.
Valamint, lehetőséget ad további két út összeköttetésre: Kopja utca - Praktiker parkoló és a Török Ignác utca meghosszabbítása a Szauter Ferenc utcáig.

Ezzel szemben, a felszíni vezetés esetén a megnövekedő vasúti forgalom miatt a közúti forgalom fennakadása is megnövekszik.

Keleti delta (F/S)


A delta átépítésére mindenképp szükség van, részben a kétvágányúsítás, részben a fővonal (1-es vonal) áttervezése miatt is.
Valamint, a Gyárváros megálló áthelyezése végett.

Első körben, mindkét esetben csak a keleti ág átépítése kerülne kialakításra a kitérők kiépítésével.
Felszíni kialakítás esetén egy ideglenes Gyárvárosi megálló kialakítása is megvalósítható a későbbi ütem megkönnyítésére.

III ütem


Ebben az ütemben fő áthaladás a marcalvárosi és adyvárosi vonalakon át történne a forgalom.

Nemzet- és városközi forgalom


A nemzetközi járatok, hogy ne növekedjen meg a menetidő nagyon, ezért az ideiglenes pályaudvarra nem mennének be, mert ott vezetőállás csere is szükséges.
Cserébe két kisebb állomáson is megállnának Győrben, Marcalvárosban és Adyvárosban vagy az ideiglenes Gyárvárosban.

Helyi Érdekű Vasút (HÉV)


Ebben az ütemben elindulhat a HÉV rendszere, hogy elősegítse a felújítás, átalakítás miatti nehézség és a városon belüli, valamint az agglomerációs közlekedés megkönnyítésére. (Erről bővebben lejjebb)

III/a szakasz


1-es vonal 


Az 1-es vonal (Hegyeshalom-Budapest) Tarkarét utca és Győrszentiván között négy vágányúsítása és a Győri állomás ehhez igazítása.
Az északi páron közlekedne elsősorban a gyorsabb személyi forgalom (RailJet, EuroCity, IterCity) és a teherforgalom.
A déli páron a személy vonatok és az új HÉV rendszer szerelvényei.

ICSM (F/S)


Ennek megfelelően a győri állomás is átépítésre kerülne, miszerint északról délre az alábbi formában fogadná a szerelvényeket:
Győr, belvárosi állomás


Az állomás az új forgalmi rendhez igazítása, és a főépület átalakítása, azaz egy Intermoduláris csomópont (IMCS) eredményezne.

Az új rendszer egyik fontos szempontja, hogy nem Győrben állnak és fordulnak -legalábbis nem egy állomáson, hanem a körvasúton -  a vonatok, így sokkal kevesebb időt állnak itt, azaz csak áthaladnak. Ezzel nem foglalják feleslegesen az állomás vágányait hosszabb ideig.
Estére a GySEV és HÉV szerelvények maradhatnak a vágányokon, illetve a tároló vágányokon is. Ez utóbbi helyen napközben az éppen nem használt, takarítás alatt álló, kisorozott, vagy helyettesítő szerelvények kapnak helyet.

Felszíni vasút esetén a vasút alá, süllyesztett esetén a felszínen (földszinten) egy a kiszolgáló egységeknek kialakított szint kerülne kialakításra az új központi épületben. (Szürke terület)


A régi épület megszűnne. Így ebben az új több emeletes épületben kapnak helyet a jegypénztárak (MÁV/GySEV, Volán), a posta, váró, büfék, boltok, a vasúti és közúti győri irányító központ (Helyi, helyközi buszjáratok, vasút irányítás, közúti forgalom irányítás), a jobb és könnyebb irányítás érdekében egy új segélyhívó központtal egyben, vasúti szálláshely. (Tetőn vasútfotózó és megfigyelő hely, kilátó, valamint a fenntarthatóság jegyében napelemek kaphatnak helyet)

Buszpályaudvar


Ezzel együtt a volán helyközi állomásán (vidéki) lévő épületek is megszűnnének, és ebben az új központban kapnának helyet.
A megszűnő épületekben jelenleg helyet foglaló üzletek elsőbbségi helyhasználati jogot kapnának az új épületben.

A felszabadult terület keleti részén egy, csak buszos forgalom számára kialakított kétirányú út létesülne, melyről a buszok a kocsiállásokra be- és kihajthatnak.
Az északi (vasútállomáshoz közelebbi részen) a helyi (jelenlegi Révai utcai megálló) kapna helyet a déli részen pedig a helyközi (vidéki) buszjáratok.

A buszpályaudvar és a vasútállomás (új épület) között az Eszperantó úton egy Taxi droszádnak jut hely.

Süllyesztett vasút esetén a Városház tér (utca) meghosszabbításra és átépítésre kerülne.
Ez esetben a bíróság felöli részen lenne a helyi üzletek és szervezetek részére fenntartott parkolók kialakítva, a könnyebb rakodás érdekében.
A városháza mellett kétszer két sáv kerülne kialakításra.
Az Eszperantó utcáig meghosszabbított szakaszon pedig a két külső sáv, buszsáv lenne, és ebből nyílna egy-egy M+M (azaz két csuklós busz fogadásárára alkalmas) öblös buszmegálló kapna helyet a vasúttal közvetlen kapcsolattal.

Felszíni körvasút esetén az új Bartok Béla alagútban kerülhet erre kialakítás.

Parkoló


A régi épület területe alatt egy mélygarázs kialakítása 2-3 szinten, mellyel a belvárosi parkolást elősegítve és a vasút melletti részen egy rövid távú várakozó kialakítása.
Valamint a posta is itt kaphatna külön parkoló területet.
Ide a Jókai utcai körforgalom átépítésével és a Révai Miklós utca végére újonnan kialakított körforgalomból lenne lehetőség a ki- és behajtásra.
Valamint, a megszűnő taxi droszád helyén egy kihajtó (emelkedő) sáv, valamint a kereszteződés után a megszűnő felszíni parkolók helyén pedig egy behajtó (süllyedő) sáv is biztosítaná a gyorsabb és kényelmesebb parkoló garázs használatát.

Ideiglenes fejpályaudvar


Amíg a Győr állomás átépül, egy ideiglenes végállomás kialakítása (már a II ütemben) a jelenlegi belvárosi rendező, az Obi áruház mellett. Ehhez gyalogos kapcsolat teremtése mind a Közvágóhíd utca és a Mészáros Lőrinc utca között, mind az Interspar és a Révai Miklós utca (Berényi út) között. 

A Volán közreműködésével nagyobb kapacitás, és kapcsolat biztosítása erre az időre az ideiglenes végállomással.
Valamint a HÉV-rendszer is segít(het) a tehermentesítésben.

III/b ütem 


Gyárváros és a keleti delta


Gyárváros megálló áthelyezése a deltán kívülre a belváros felé. 
Így közvetlen kapcsolat kialakítása az Ipar utcával, és a különböző irányú járatoknak közvetlen átszállási kapcsolatot teremtve. 

A delta befejezése, ahol a két déli ágon két-két vágány, az északin pedig 2+2 vágány kialakítása.
Valamint, ha - az eddig még nem említett - Dunaszerdahely (Vámosszabadi) vonal kialakításra kerül, akkor az a delta utáni keleti szakaszból ágazna ki. (Erről is lentebb írok bővebben)

Végül a Vágóhíd utca megálló kialakítása, és teljes körgyűrű befejezése.

Egyéb vasúti és azt érintő fejlesztések


Nem ipariparki ipari ágak


Höldmayr Hungary Logistics Kft.


Gyakorlatilag a Nyugati delta területét használva egy kiágazásuk van a GySEV pályaudvarról.
Ez az új süllyesztett rendzsebe kéne újra becsatolni, hiszen ezen a szakaszon mindenképp süllyesztett megoldás kerülne kialakításra.
Ehhez kapnának egy külön vágányt a fő páros mellett, hogy egy kis rendezést is tudjanak végezni, hiszen a GySEV rendező is megszűnne.



A céggel együttműködve, az ipari vágányuk is részleges süllyesztése elősegítené a jobb és könnyebb csatlakozást.
Cserébe nekik is jobb közlekedési opcióik lennének a telepen, valamint nagyobb területet is kaphatnak.

Győri szeszgyár és finomító Zrt


A mostani kapcsolat meg tud maradni egy vágánnyal a fő vonal mellett (felett) süllyesztett megoldás esetén. Felszínin pedig az északi párról lenne egy kiágazás.

De én legszívesebben kitenném ezt a bűzgyárat a belvárosból. Két opciót tudok elképzelni:
a) Valahol az Ipari park területén
b) Ágyúgyár területén

Az utóbbi azért jó, mert már kellően messze van a legtöbb lakott területtől (tudom, hogy nem mindtől), de a turista területektől biztos.
Valamint ide még mindig megvan a vasúti kapcsolat és kiágazás, még, ha maga a vágányok már felszedésre kerültek. És ez közvetlenebb kapcsolattal rendelkezne az új rendezőpályaudvarral.

Mindkét megoldás esetén egy korszerűbb gyár kerülhet kialakításra, egy egységesebb területen.

Graboplast Zrt


Bár nem sűrűn, de még használatban van ez az ipari vágány. Süllyesztett megoldás esetén egy északi sínpár biztosítaná (ugyanaz, mint a Szeszgyárét) a kapcsolatot. Ez esetben már a süllyesztett szakasz felett haladna át, így a kereszteződés elkerülve, és közvetlen kapcsolattal az új rendezőhöz.

Kismegyeri kiágazás


Itt a déli delta mellett van egy kisebb kiágazás, amit tudtommal már nem használnak. Ha így van, akkor a süllyesztett kivitelezéshez még a delta és a Régi Veszprémi út közötti szakaszon lehet lesüllyeszteni.
Másik megoldás Kismegyer végi kiágazás megépítése.

Posta Feldolgozó üzem


Na, ez a legnehezebb kérdés. Vagy áthelyezni, vagy ezt az épületet átalakítani egy mély vágány használatához. Már, amennyiben még igény van erre.

Vámosszabadi és Dunaszerdahely vasúttal?


Igen!

A süllyesztett körvasút adott egy merész ötletet. Ha már úgy is süllyesztett vasút lesz - már ha lesz -, akkor miért ne csapoljuk le az ipari csatornát, ha már úgy is el lett vágva egy gáttal Likócs határában?
Gyakorlatilag a mederben egy kiágazás Likócs irányába pont elfér.
Felszíni vezetés esetén is megoldható, de úgy sokkal problémásabb, és további felszíni szintbeli kereszteződést képez a közúttal.

Valamint, egy alternatív vízellátási csőrendszer kiépítése is az ottani gyáraknak, akik most ezt a csatornát használják.

Ezt az elképzelést két részre szedném:

Vámosszabadi


Avagy a Magyarországi szakasz. Ezt a szakaszt azért is érdemes lehet megépíteni, mert amúgy is eddig járna ki a HÉV - az én elképzeléseim szerint.
Vámosszabadin egy 3-4 vágányos állomás kialakítása, melyből két vágány a HÉV végállomását képezné.

A győri körvasút és Vámosszabadi között 3 megálló kerülne kialakításra:
  • Sporttelep (Az Audi és a Magvasi sportcsarnok között)
  • Likócs
  • Bácsa
Ha megépül Dunaszerdahelyig a vasút, akkor Likócson a személyvonatok is megállnának.


Dunaszerdahely


A további nyomvonal Nagymegyernél csatlakozna be a már meglévő Szlovák vasutak hálózatába.
Ezen szakaszon kettő megálló kerülhet kialakításra:
  • Medve
  • Csilizradvány

Összesen, mintegy 26 kilométer (9+16,5) vasút megépítését jelentené ez, 6 (4+2) állomás megépítésével.


A megépítéséről és üzemeltetéséről pályázat döntene. De akár közös, vagy két részvevős megoldást is eltudok képzelni.
De egy biztos, hogy ezen településeken mindenképp kéne egy igényfelmérés, hogy milyen feltételek vennék igénybe a vasúti szolgáltatásokat.

Vasút Téten át?


Miért is ne?

A jelenlegi nyomvonal helyett, egy jobban megközelíthető állomásokkal, és Tét érintésével is mehetne a vasút Pápára.

Itt beleszámoltam a most épülő M83-at is, ami sajnos már túl késő, hogy az új vasútvonalat is figyelembe vegye. De ezzel mind a közút, mind a vasút sokkal gyorsabbá, és biztonságosabbá válhatna.


Győrszemere megálló átkerülne gyakorlatilag a település déli határára.
Következő megálló már Tét. Erről egy külön kinagyított kép:


Ezt követően Tétszentkút, Gyarmat és Takácsi határában lennének megállók.

A korábbi megállók, Szerecseny, Gerecse és Vaszar településekről buszos átszállási opció lenne ráhordás/tovább haladás formájában.

HÉV-vel Pannonhalmáig?


Végülis, akár.

A Déli delta és a Régi veszprémi úti megálló után feljön a felszínre a vasút.
A következő megálló, Kismegyer után nem a mostani nyomvonalon menne tovább, hanem déli irányban Győrújbarát érintésével haladna tovább.


A régi vonalra Nyúl megálló elött térne vissza, és Pannonhalmáig még egy Écs megálló kialakítására kerülne sor.

A HÉV rendszer


Hat irány, három fő irányból:
  • Nyugat
  1. Lébény
  2. Enese
  • Észak-kelet
  1. Vámosszabadi
  2. Győrszentiván
  • Dél
  1. Pannonhalma
  2. Ménfőcsanak
A három fő irányból a bármely más irányba mindig a hosszabb útvonalon járna a HÉV.
Ütemezett menetrenddel, hogy ezzel az átszállásokat maximalizáljuk, és a várakozásokat minimalizáljuk.
A körvasúttól számított max 20 Km-es távolságig járó irányokkal, hogy az átszállással együtt egy órás elérés megvalósítható legyen bármely két végállomás között.

Három menetrendi időszakkal:
  • Csúcsidő
  • Nappali
  • Esti/éjjeli
Reggeli (6-8) műszakkezdés a délutáni váltás (12-14) valamint a délutáni (16-18) és esti zárás ( 20-22) időszakok a csúcsidők.
Éjjeli időszak este 22 és reggel 6 között. A többi a nappali időszakot takarná.


Az éjszakai órákban 1-1, a nappali órákban 3-3, míg a csúcsidőkben minden órában az összes irány indulna.

Mivel a teljes körgyűrű megtétele 15 percet vesz igénybe, és páronként szemközt mennének a járatok (pl: Győrszentiván - Pannonhalma; Enese - Ménfőcsanak; Lébény-Vámosszabad), így 15 percen belül biztos át lehet szállni bármelyik másik iránya, ezzel a menetidő 1 órán belülire szorítható.

Amíg a Vámosszabadi vonal nem készül el - már, ha valaha is elkészül -, addig az abba az irányba menő HÉV járat tesz egy kört, és visszamegy a kiindulási állomásra. Ezt a kört mindig úgy teszik meg, hogy mielőbb érintsék Győr állomását.

A menetrend kialakításánál figyelembe kell venni a GySEV és MÁV személyvonatjainak menetrendjeit is, melyek mintegy gyorsított HÉV, "csak" minden második megállóban állnának meg, és a körvasúton megfordulnak. Győrben is csak annyit állnak, hogy a személyzet cserére legyen kellő idő, max 10 perc.

Ehhez a HÉV rendszerhez az egyébként (most) Győrben álló, váró járműveket (is) fel lehetne használni.
A 10 darab Talent vonat például nagyon jó erre a célra, mert kellően nagy a kapacitásuk, jó az utascsere rátájuk (sokan tudnak egyszerre fel- és leszállni). Viszonylag kicsi járművek. A sűrűbb menetrendi időszakra a GySEV és a MÁV Flirt típusú vonatjai is bevethetők.
De az sem elvetendő ötlet, hogy venni pár szerelvényt, kimondottan erre a célra. Kimondottan olyan kialakítású járművek lennének jók, amivel nagyobb kapacitású kerékpár év/vagy babakocsi is szállítható.

Az új fűtőháznál egy kis kapacitású mozdony és motorvonat szerviz is kialakítható, így helyben megoldható lenne a problémás szerelvények javítása.

Közút


Körvasúthoz kapcsolódó út fejlesztések


Marcalvárosok (S)


Kezdjük ezzel a résszel, ez a legegyszerűbb, mert itt a vasút mindenképp süllyesztésre kerül.

Egy egyszerű, felszíni összeköttetés:

Dessewffy - Orgona utca összeköttetése

Egy jóval nagyobb projekt pedig a Lajta utca végén, egy körgeometriás lámpás kereszteződés kialakítása, új kapcsolattal a két Marcalváros között:

Körforgalom jelleggel lámpás kereszteződés


A Mécs László utcára is kerülne egy körforgalom, mely az új körgeometriás lámpás kereszteződéssel jobb kapcsolatot és forgalmat biztosítana.
Innen, a gyalogos aluljáróból érhető majd el a Marcalváros megálló is.

Szauter Ferenc utca (S)


A Szent Imre úti körforgalomtól (Praktiker), tovább vinni a 2×2 sávos utat (83-as főút).
A Török Ignác utca meghosszabbítása a Szauter Ferenc utáig.
Majd a fehérvári úti felüljáró alá egy körgeometriás lámpás kereszteződést betenni, ahova a régi Fehérvári út is becsatlakozna.


És a mostani fel és leható rendszert megszüntetni.

Gyárváros (S)


A Bútorgyári utca meghosszabbítása az Urbantsok utcáig, ahol egy körforgalom kerülne kialakításra.


Városrészek között


A legnagyobb közúti fejlesztés a süllyesztett körvasút esetén.

Ezt is több részre szedem.

Árkád körgeometriás lámpás kereszteződés


Ezt a kereszteződést áthelyezném a Bisinger József híd alá. 4 fő ággal (Szent István út, Mártírok útja, 14-es főút, 81-es főút) , és további 3 kis ággal (Vagongyár utca, Tarcsay Vilmos utca, Szabolcska Mihály utca).



5 ütemű lámpás beengedés történne. A 4 fő irány, valamint a 3 kis forgalmi utak egyszerre történő beengedése, köztes piros lámpás szakaszos tovább engedésével.

A Vagongyári utca felől a 14-es főútra lenne egy külön felhajtó sáv, így nem szükséges nekik a kereszteződés igénybe vétele.

Az Inerspar-Obi kompexumok felé is a Mártírok útja körforgalomból be- és kiágazó sávjairól lehetne elérni. Ehhez, a hídfő alatt lenne egy átjárási lehetőség.

A másik megoldás, hogy egy alagúttal 2×2 sávon összekötve a 14-es és 81-es főutak, és egy szimpla, de nagy sugaru, lámpa mentes körfogalom kialakítása, minden irányból 2×1 sávos betorkollással.

Eszperantó utca


Az Eszperantó utca meghosszabbításra kerülne a Lidl üzlettől, az új közös Volán telephely mellett egészen a 81-es főútig, ahol egy 2 sávos turbó körforgalomba torkollana be.

Ennek a szemközti, szintén 2×1 sávos betorkollása a a kiegyenesített Vágóhíd utca lenne.

A két 2×2 sávos ága pedig a 81-es főút adná.

Az Eszperantó utcát a Szabolcska Mihály utca keresztezné még a Volántelep északi sarkánál. Valamint, a Szabolcska Mihály utcába a Révai Miklós utca meghosszabbítása torkollana bele.

Mészáros Lőrinc utca


A turbó körforgalom, és az Ipar utcai körgeometriás lámpás kereszteződés között egy két szintes út kerülne kialakításra.

A felszínen egy 30 Km/h zónás 2×1 sávos út. A föld alatt, pedig egy 3 sávos megoldás, ahol a két szélsőn történne az 50 (de akár 80) km/h-s sebességgel a fő forgalom.
A középső harmadik sáv az elsőbbségi, és tartalék sáv lenne. Alapvetően itt nem lenne forgalom, csak a megkülönbözetett jelzést használó járművek vehetnék igénybe, valamint, ha útfelújítás, vagy baleset esetén használhatná a normál forgalom. Valamint, menekülő útként is használható tűz, vagy más katasztrófa esetén.

Az északi részen a turbó körfogalom után a két szélső sáv süllyedne le. A déli részen, az Ipar utca felől pedig egy eltolt süllyesztés lenne. A kereszteződés után a belső sáv süllyedne le


S végül egyben a teljes térkép részlet.


Itt már látható a pirossal jelzett, megszűnő utak is.

Belváros


A már említett vasútállomási mélygarázsba két körforgalomból is biztosítva lenne a be- és kijárás.

Ezekkel a körforgalmakkal további útfejlesztések is végbe mennének.
A Jókai utcai körforgalom nagyobb lenne a mostaninál, és a Kálvária utca meghosszabbítássa is beletorkollana.


Középen a már fentebb említett Városháza tér (utca) meghosszabbítása buszsávokkal.

A Révai Miklós utcai körfogalommal kapcsolatban vannak még további elképzelések.

Egy másik projektben találtam egy Bartók aluljáró elképzelést, ami nagyon megtetszett.
Ezt mindenképp támogatom, akár lesz süllyesztett vasút, akár nem.


Felszíni vasút esetén a tervben látható módon.
Süllyesztett vasút estén pedig felszíni közút vezetéssel, két körforgalommal (Révai Miklós utca, Eszperantó utca) képzeltem el.
Továbbá, felszíni körforgalmas megoldás esetén a Bisinger utca is beköthető.
Viszont a Városháza előtti Révai Miklós utca szakasz nem a mostani híd lábak között tudna átmenni, hanem eggyel a vasúthoz közelebbi közben. És a parkológarázsba a még eggyel arrébb lévő közben lehetne elvezetni a ki - és behajtást.

Bakonyi úti felúljáró (821-es)


A felüljárót kiegyenesítve, egy magasított köforgalomba futna. Ide jönne be a Benczúr utca is, valamint a Szent István úti északi le és felhajtók is.
Továbbá, Szigetből a Városház köz kiszélesítése, és a Rába fölött egy híddal csatlakozna még be ide.


Illetve, a teljes 821-es út 2×2 sávosra bővítése.

Ipari park


A Szauter Ferenc utca folytatásaként a nyugati süllyesztett delta felett a Kandó Kálmán útig egy turbó körforgalomba érne véget.
Ebbe a körforgalomba nem kettő, hanem három 2×1 sávos ág csatlakozna be (a Kandó Kálmán, a Hűtőház utca és a régi házgyár felé az Erdőszél utca irányába. A két fő 2×2 sávos ága pedig a fentebb említett Szauter Ferenc utca vége, és az Új Reptéri út lenne.

A Hűtőház utca válna a fő úttá, és a mostani vége előtt mintegy 45°-ban megtörve menne keresztbe a mostani Kandó Kálmán végéig (a kenyérgyár sarkánál). Erre merőlegesen lenne a Régi Reptéri út és a Hűtőház parkolójának (Dohánybolt is) a betorkollásai, alsóbbrendű utakként.

A Régi Reptéri út a másik (új) végén szintén módosulna, egy 90°-os törésként csatlakozna be az "Audi út" és Puskás Tivadar utca összeköttetésébe.
Ezen utak a Szauter Ferenc utca folytatásként meg és átépülő Kiskút liget 2×2 sávos úttal alkotna egy újabb turbó körforgalmat, Új Reptéri út néven.

A Kiskút liget a Martin utcával együtt adná ki a következő turbó körforgalom helyét a mostani csatornán.
És az északi részen ide lenne besorozva a Reptéri út 2×2 sávosított módosítása, mely az 1-es útig tartana.

Itt pár kiegészítő sávval ellátva, gyakorlatileg egy teljes szint eltéréses csomópont jönne létre.
Az északi körfogalom északi kihajtójából pedig már csak 2×1 sávos útként a Dunán át a Bárka utcai körforgalomig futna.


Ha megvalósul a Vámosszabadi vasút is, akkor egy járda létesítése az Sport-telep megálló és az AUDI között.

Likócs


Illetve, ez esetben Likócson a vasúti megállóhoz egy P+R parkoló létesítése, és ehhez két út kiépítése is.
Egyik a fentebb leírt Reptéri útból ágazna ki, a másik az M19 végén kialakított körfogalomból.



Kismegyer


A Veszprémi úton Kismegyernél (Magtár) egy körforgalom kialakítása. A Kismegyeri út módosítása, hogy a körforgalomba csatlakozzon.
Ezzel szemközt egy új út nyitása, mely a vasút mellett - vagy süllyesztett megoldás esetén felett - menne egészen a 83-as főút és a 821-es találkozásáig, ahol egy turbó körforgalom kialakítása valósulna meg.

Közben egy körforgalommal megoldva a Régi Veszprémi út folytatásával találkozna. De itt ez nem állna meg, hanem egészen az M1 autópálya és 83-as főút találkozásáig folytatódna.
Szintén egy körforgalmi megoldással a Győrújbarátra vezető út találkozásában.

Illetve, a 82-es főút kiigazítása, ha a vasút süllyesztett, és/vagy terelt úton történő kivitelezése esetén.


Ötház dűlő


Eme dűlő úttá avanzsálása. Ezzel a Sági út és a 81-es főút összeköttetése történne meg a lakó övezetek határán.
Egy jobb elérést biztosítva ezzel a Szabadi úti köztemetőnek is.


Győrszentiván


A Tata út fő irányának a módosításával a vasúttal párhuzamosan egy részben új út kialakítása, mely a 813-as elkerülővel és a TSZ úttal egy-egy körfogalommal csatlakozna, majd haladna tovább egészen Nagyhegyig, ahol a főút északi irányba elfordulna, egy felüljáróval a vasút felett egészen a Homoksori út buszfordulóig.
A fordulónál lenne egy kiágazás Nagyhegy felé is.

A vasút felett átmenő hídról lenne egy-egy leágazás a kiegyenesített Vasút sorra és Külső Vasút sorra.

A Homoksori út és M19-es találkozásához egy csomópont kialakítása.

A Pince utca meghosszabbításaként, és a házak mögött, az Egressy Béni utcával párhuzamosan nyílna egy új utca, mely gyakorlatilag a vasút fölötti hidat képezne, és ez lenne a TSZ út vége is.



Amikor ezek a fejlesztések elkészültek, akkor a TSZ út teljes felújítása is végbe mehet.

M81 Autópálya


Egy Székesfehérvárra vezető 2×2 sávos, leállósávval rendelkező autópálya, mely aztán az M8-asban folytatódna tovább Kecskemétig.

Ez az út gyakorlatilag a 813-as elkerülő egyenes folytatása lenne, mely egy dupla Y összefűzéssel adná meg az autópálya csomópont északi 2×2 sávját.
A másik 2×1 sávos út egy átlós út lenne a korábban említett Ötház dűlő 81-es út végi körforgalmától.
Az M1 autópályát pedig, legalább eddig a csomópontig történő 2×3 sávosítása egészen az Osztrák határtól. (Bár, ha ez megvalósul, akkor jó eséllyel az osztrákok is megépítik a maradék szakaszon a 2×3 sávot, ezzel egészen Bécsig érne.)

Az M1-es Győrszentiváni lehajtóját megszüntetni, és helyette az M81-esen egy töltéstavai lehajtó megépítése, mely a másik oldalon a meghosszabbított TSZ út és Bőnyre vezető utakkal adna ki egy körforgalmat.
Igen, a TSZ út egyenesen, az M1 alatt átvezetett kivitelezését képzeltem el. De, nem csak utat, hanem kerékpárutat is építhetnék egészen Győrszentivántól. Sőt, az új felüljárón át, egészen az Interspar mellett a már meglévő kerékpárút folytatásaként.

És ezzel nyert értelmet a Tatai út Győrszentiván fele elvezetése is.


Továbbá, a Bőnyt Pérrel összekötő út felújítása, és az M81-gyel egy csomópont kialakítása is megvalósulna.

Az M81 további szakaszát itt már nem részletezném, az már annyira szorosan nem csatlakozik Győrhöz.

M85 meghosszabbítása 


Az M1-es csomóponttól Hegyeshalomig.
  • Az M85 és M1 találkozását átépíteni egy teljes autópályák csomópontjává.
  • Az 1-es főút átalakítása csomóponttá.
  • Pinnyéd felhajtó
  • Győrújbarát fél felhajtó (Csorna irányába)
  • Sárás fél felhajtó (Vámosszabadi irányába)
  • 813-as úti csomópont

813 elkerülő folytatása


Az előbb említett csomóponttól tovább haladna a nyomvonal Győrújfalu és Győrzámoly között egy körforgalmon át, egy pinnyédi lehajtón keresztül az 1-es főúttal kialakított, Abda előtti körforgalmon át, egészen a 85 útig.

Valamint, az új utak megépítésével a régiek felújítása is könnyebbé válik, mert lesznek alternatív utak, ahova a forgalom átterelhető.

Gyorsforgalmi a városban




Bácsától Ménfőcsanakig, egy kiágazással a Fehérvári útra.
Néhány csomóponttal, ahol kapcsolatot termet a felszínnel, mivel a gyorsforgalmi a 2×2 sáv a föd alá kerülne. Ahogy a vasút is. Így a felszín felszabadul sok helyen, sok dologra.


A csomópontok

  • Sárás (14-es főút)
  • Bácsa (Bárka utcai körforgalom)
  • Mártírok útja
  • Kandó Kálmán utca
  • Fehérvári út - Csendes utca
  • Fehérvári úti felüljáró
  • Jereváni út
  • Szent Imre út
  • 83-as főút (Pápai út)
Ezek közül párat kiemelek megvalósítás szempontjából:

Kandó Kálmán utca

A süllyesztett 4 sávos vasút fölé jönne az 5 ágú körforgalom 


A vasút alatt pedig a gyorsforgalmi sávok 3 ágú megoldása:



Fehérvári út végpont



A 81-es főút péri irányából egy pár sáv már alagútként menne át a körfogalom alatt. Az M8 (M81) autópálya M1 csomóponttól a 2×2 sáv északi részen 2×1 sávra bomlana. Az onnan a Fehérvári úthoz jövő ágból is két sáv a föld alatt fordulna át a gyorsforgalmira. Ezzel már meg is van a gyorsforgalmi 2×2 sávja.
Továbbá az utóbbi M8 ágból egy 2×1 sávos hídként a körfogalom felett egy hídon lehetne gyorsabban átjutni a Fehérvári út győri ágára.

Fehérvári felüljáró




A felüljáró alatt a mostani Szauter Ferenc út és az Erfurti utca helyén egy egysávos körforgalom kerülne kialakításra.
Csatlakozással a felüljáróhoz mindkét irányban, valamint az felüljáróra merőleges földalatti 2×2 sávos gyorsforgalmi úthoz.
Továbbá a régi Fehérvári út mindkét irányába, és az Erfurti utca felé is. Valamint a mostani, de megszűnő Szauter Ferenc út felé is, a jövőbeni fejlesztések, vagy a zöld terület ellátásához is egy kiágazás.

Jereváni út


 

Itt egy nyújtott két sávos turbókörforgalom kerülne kialakításra, 6 becsatlakozással. A két rövidebb oldalon a Tihanyi Árpád utca és a Jereváni út felé 2×2 sávos betorkollással.
1-1 kiágazás a gyorsforgalmi két irányába, valamint a Szauter Ferenci utca két irányába, ahol a Penny után az előző csomópontig az út meg is szüntethető.


Továbbá a Ménfőcsanaki 5 körforgalom alatt is elmehetne a 2×2 sáv. Tudom, hogy most készültek el, de így sokkal gyorsabb és jobb áteresztő képességet kapna a teljes rendszer.

Illetve ezzel a 14-es és 81-es főutak összeköttetése is javulna, nem a belvároson keresztül (Árkád), és nem is szűkülne le 2×1 sávra, mint a kanyar híd és Mészáros utca esetén van, valamint rendőrlámpák sem lassítanák a városon áthaladó forgalmat. Hovatovább akár 80 vagy 100 km/h-s sebességet is megengedhetjük, ezzel még gyorsabbá téve a váron áthaladó forgalmat.

És még a város részek közötti kapcsolatokat is javítaná.


Kerékpár főút (S)

Süllyesztett vasút esetén a körvasút fölé egy új, és gyors kerékpár út hálózat jöhet létre.

Kiemelten a győri törzshálózat

A kör kerépárútról leágaznak a
  • Győrszentiván / Bőny
  • Kismegyer / Töltéstava (Sági út)
  • Győrújbarát / Ménfőcsanak
  • Sziget
  • Likócs / Sárás / Győrújfalu
  • Bácsa / Vámosszabadi
Ezek egy része a vasút lesüllyesztése nélkül is jól, de ettől eltérő módon megvalósíthatók.