Mint minden magyar nagyvárosban, úgy Debrencenben is probléma az elmaradott közlekedési fejlesztések. Bár Debrecen az elmúlt időszakban, országos viszonylatban jó helyen áll ezen a téren, az elmúlt 50 év hiányosságait ez sem kárpótolta még.
A vasút jobb kihasználása és az agglomerációs utazási igények jobb kielégítése itt sem igazán valósult meg. Itt is leginkább a közúti és ipari igényeknek kedvező dolgok kerület kivitelezésre. Pedig tervek a közösségi közlekedésre ide is voltak bőven. A Nagyállomás megújítás, a 3-4 villamos, további troli vonalak...
A szerencse a szerencsétlenségben, hogy így legalább tényleg egyszerre lehet mindent fejleszteni, ami bár egyszerre nagyobb kiadást jelent, viszont így egység árra átszámolva olcsóbb. Azaz, ha egyszerre épül meg a vasút lesüllyesztése, földalatti parkolók, közmű és gyorsforgalmi út is, az egyben több, de egységenkénk meg kevesebb lesz az ára, mintha külön-külön építenénk meg.
De nézzük, hogy mit is jelent ez a valóságban.
Vasút
Körvasút és helyi közlekedés
Ahogy az a napokban a Budapest bérlettel kapcsolatban felmerült, tényleg érdemes lenne a Debreceni bérletet is kiterjeszteni a Volán és MÁV használatára is, de erről majd a későbbiekben beszélek bővebben. Ennek a fegyelembe vételével kell az alábbi javaslatokat megtekinteni.
Először is, a vasút keresztül szeli a teljes várost, és bár van több megálló is, azonban azok nincsenek érdemben kihasználva. A vasúttal érkezők 90+%-a a Nagyállomásra érkezik és onnan megy tovább. Ezen segítene, ha több megálló létesülne a város határain belül, és differentált vasúti szolgáltatás jönne létre, első sorban az agglomeráció kiszolgálására, másod sorban a helyi közlekedés jobb bevonására.
3-4 villamos helyett körvasút
Abból az árból, amiből a 3-as és 4-es villamos megépülne, a körvasutat is megvalósíthatjuk.
Reptéri vasút
A mostani Hajduszoboszló irányából jövő (személyi) fővonalat a reptér felé kanyarítanánk el. Ezzel a menetidő bár növekszik 2-3 perccel, de bőven megéri, hogy aztán az repülőtér jobb megközelítést kapjon.
Országos helyett agglomerációs járatok
A mostani Debrecen - Budapest szakaszt kiszolgáló IC és gyorsvonat, és személyvonat rendszer helyett, az utóbbi kettőt, és továbbá az újonnan megjelenő HÉV-eket elsősorban az agglomeráció kiszolgálására vezényelnénk át.
És most jön a trükk! Ugyanis, a járatokat úgy alakítanánk ki, hogy nem mindig ugyanazon az ágon járjanak a vonatok. Sőt! Sose ugyanazon, és a többi közül is mindig másikon. Ezzel biztosítva időegységekéként belül, az átszállás mentes agglomerációs közlekedést. Másrészt, a körvasúton olyan irányba menjenek a vonatok, hogy (összességében) több állomást érintsenek. Így nem fixen jobbos, vagy balos menet alakul ki, hanem váltakozó. Ennek inkább a helyi közlekedés szempontjából van nagyobb szerepe.
A HÉV járna a legsűrűbben, majd a személy végül a gyors vonatok. A gyorsvonatok az IC járatokkal kiegészülve látnák el a nagyobb távolságok kiszolgálását. Természetesen időszakokra is oszlana a menetrend, mint nappali, csúcs idő, és igény esetén éjszakai, valamint hétköznap és hétvégi felosztás is szerepet kaphat.
Mint az feltűnhetett 8 ág 9 számot kapott. Pontosabban hiányzik az 5-ös számozás. Ennek okát a most következő téma, a helyi közlekedésen belül is a buszok adják meg.
Helyi közlekedés
A helyi közlekedés is több szintre oszlik. A villamos és a többi. A többi alatt természetesen a trolikat és a buszokat kell érteni.
Törzshálózat
Az egyszerűség, és a jobb átláthatóság kedvéért eztán a vasútat halvány szürke színnel fogják a térképek jelölni.
A törzshálózat jelenlegi járatai megtartják a számozásukat, és az esetleges további járok is a 10-es számig kaphatnak menetjelölést.
Villamos
Mindössze 1,5 kilométer vágánypár kiépítésével a két villamos vonal összeköthető, ezzel is sok lehetőséget biztosítani.
De ugyanígy alternatívaként a Pallagi és Móricz Zsigmond utakon át is megtörténhet az összeköttetés. Ez esetben a 1,5 km helyett 2-2,5 km vágány fektetése szükséges.
Ehhez a végköröket is teljen körbe járhatóvá kell tenni. Viszont viszonylag kevés befektetés mellett nagyon sok pluszt lehet kihozni a hálózatból.
Még egy felújítás, baleset esetén is rendkívül hasznos tud lenni.
Akár felváltva is járhatnak az 1 és 1A, valamint a 2 és 2A, de lehet, hogy bőven elég, ha csak minden harmadik, negyedik járat lesz A betétjelzésű.
Buszhálózat
Ezeket kiegészítve alkottam meg a jelenlegi hálózat alapján, egy a vasúthoz hasonló körjáratos, kiágazós buszhálózatot.
De a közlekedés nem csak a városon belül történk, busszal sem. A nagyobb távolságra kijáró vonalak pedig a B betétszámot kapnák, és szintén a feketével jelölt körön tovább haladva mindig egy másik ágon járnának aztán ki. Nyilván valóan, ezek ritkábban járnának, és összhangban a HÉV-ekkel. Egyrészt arra ráhordást is tudnak végezni, másrészt, ne egyszerre jöjjön a busz is és HÉV is, ezzel jobb időlefedettséget érve el.
Itt kivettem a villamos és trolik hálózatát, hogy jobban látható legyen a teljes buszos rendszer. |
Ezen felül már csak a Debrecenen belüli külső városrészek összeköttetése maradt ki. Ehhez 4 járatot alkottam meg, melyek a C betétszámot kapják meg, valamint a városzrészek közötti számozást.
Menetrend
A buszos vonalak (alap/A és C járatok) úgy lettek kialakítva, hogy nagyjából 10 km-es távok legyenek. Ezt a buszok megállásokkal együtt cirka 20 perc alatt teljesítik. Az alapjáratoknál ez duplázódik, és hozzájön még a maximális 6 km-es belső körjárat menetideje is, ami 10-12 percet jelent. Így összesen 50-55 perces menettel lehet számolni. Ami akár órás ütemet is lehetővé tesz.
A C betétjáratok pedig tisztán 20-25 perc alatt teljesítik a távokat. Így ezek legsűrűbben is 30 percenkként indulhatnak.
Természetesen ettől a valóságban eltérhet a menetrend a helyi viszonyok miatt, de alapnak megteszi. Én átlag 30 km/h menettel számoltam a megállások és a forgalom végett.
Közút
De a várost elkerülő forgalom számára már jó ideje ott van az M35, de tudjuk, hogy azért az messzemenőn nem csökkentette a városi közlekedést. Még az áthaladót sem.
Erre két jó megoldást látok.
A másik opció drágább, de több lehetőséget foglalhat magába. Ez az U vasút lesüllyestésével együtt egy 2×2, de akár 2×2+2 sávos megoldást is kínálhat. Továbbá parkolók kialakítását és közműhlózatot is akár.
- Sámsoni út
- Faraktár utca
- Mikepércsi út
- Szoboszlói út
- Kishegyesi út
- Balmazújvárosi út
Ezzel a megoldásslal a városon belüli közúti közlekedés is javítható, mert lámpa mentesen, 2×2 sávon, akár 80, vagy 100 km/h-val is lehetne haladni. Továbbá a vasút elvágó jellegét is meg lehet szüntetni, amennyiben azt is lesüllyesztjük.
A földalatti rendszer
A felszínen egy-egy körforgalommal oldhatók meg a kapcsolatok, a többi felszíni úttal. Ezek lehetnek egy vagy két sávos, turbó körforgalmak is, de akár több sávos, körgeometriás lámpás kereszteződések is, mint Győrben is van.
Zónarendszer
Parkolási rendszer
- 1 Nyulas
- 2/3 Pallag
- 4 Kondoros
- 6/7 DIP (Déli Ipari Park)
- 8 Ebes
- 9 Kismacs
Ennek fényében a nagyobb lakótömbök közelében rövid idejű parkolók is kialakításra kerülhetnek, ahol max 10-15 perc a várakozási idő. Ennyi elég kell legyen a bevásárlást kipakolna, vagy az utazáshoz szükséges csomagokat. De akár költözéskor is használhatók ezek, természetesen olyankor hosszabb ideig.
Jegy és bérletrendszer
Ezen bérletekkel minden DKV, MÁV és Volán járata az érvényességi területen belül használható lenne. A területhatárokon fekvő megállók mindkét bérlettel és jeggyel is igénybe vehetők, illetve a területhatárán túli 1 megálló is - ha elfelejtene valaki leszállni, ne legyen gond.
A napi jegyek (24 órás, 72 órás, 1 hetes) esetében, pedig bevezetésre kerülne két opció is.
Az első, hogy P+R verziók is lennének. A másik pedig a többségi kedvezmény, azaz 5 főig növekszik az összár, de csökken a /fő ár:
De akár havi, negyed éves, és éves bérletek esetén is lehet akár P+R opció.